Přeskočit na obsah

Oslavili jsme 100 let házené v Bystřici

Osobnosti a legendy se vrátily pod Hostýn. V sobotu 4. června se ve sportovní hale sešly generace házenkářů, házenkářek, fanoušků a příznivců házené, aby společně oslavili již 100 let nepřerušeného trvání tohoto sportu v Bystřici pod Hostýnem.

Letos je to 100 let od první zaznamenané zmínky o konání házenkářského utkání ve městě Bystřici pod Hostýnem. Pozvaní na oslavy tohoto jubilea byli všichni dosud žijící  bývalí hráči, trenéři i funkcionáři, ale přijít mohl každý, koho zajímá historie a současnost házené ve městě. A tak se v útrobách tělocvičny a přilehlých prostorách potkávaly maminky s kočárky s devadesátníky, aktivní extraligoví házenkáři s těmi, kteří prožívali vyrcho své házenkářské kariéry v padesátých letech ještě v podobě „česné“ neboli národní házené.

K nahlédnutí byla ve foyeru sporčenského domu výstava, která na dobových fotografiích připomínala hráče a události v sousledném pořadí, plakáty, dresy a poháry z různých dob. Stále plno bylo i před videoprezentací, která zvlášť emotivně připomněla některé klíčové události a nejslavnější éru bystřické házené – tříleté působení celku mužů v extralize. Na palubovce haly  mezitím probíhaly exhibiční zápasy  mladších i starších žáků a dorostenek proti týmům z okolí. Velký potlesk sklidily na čtyři desítky minižáků, kteří bojovali na dvou hřištích systémem 4+1.

V podvečer pak zaplněná tribuna haly sledovala samotnou společnou oslavu. V přítomnosti všech malých i velkých bystřických házenkářů popřáli házené v našem městě jen to dobré starosta města Zdenek Pánek, prezident Českého svazu házené Ondřej Zdráhala, místostarosta města Jiří Ott a starosta Orla Karel Novák. Společně předali plakety „Za věrnost bystřické házené“ největším „srdcařům“, mezi oceněnými byli například pan Pavel Kovařík  – dlouholetý úspěšný hráč, trenér týmu v dobách před postupem do Extraligy a rovněž během extraligových let, pan Jaroslav Provazník – mistr sportu, československý reprezentant, stříbrný medailista z MS 1958 a 1961, nebo například dlouholetí funkcionáři klubu manželé Tillerovi, Oldřich Tomeček či Karel Oškera. Z rukou starosty města pak pamětní list za zásluhy o rozvoj bystřické házené převzal předseda klubu MUDr. Jan Vejrosta.

Pak už přišel vrchol večera – utkání hvězd. A bylo se na co a na koho dívat. Vždyť v celku, který se utkal se současným domácím výběrem, se představili takoví „plejeři“ jako Petr Štolcar, Šimon Mizera, Jan Zbránek, Lukáš Mořkovský či Tomáš Mičkal a další. Ti všichni v minulosti prošli bystřickým týmem, řada z nich následně extraligovými týmy, či zahraničními angažmá.  Někteří z nich oblékali či oblékají reprezentační dres České republiky. Hráči i diváci si zápas na 2×20 minut neskutečně užívali, a tak byly k vidění nejrůznější parádičky, nadhazovačky, střelba z nejrůznějších krkolomných pozic. Domácí navíc nastoupili v replikách historických dresů v červenobílé „sešívané“ kombinaci. Na posledních 5 minut nastoupil v dresu současných hráčů i trenér Martin Žůrek, aby posledním gólem vyrovnal na zasloužených 22:22. O výsledek ale nešlo, hráči chtěli ukázat, jak krásný sport ten den oslavujeme.

Na všech účastnících oslav bylo vidět, že přišli či přijeli rádi. Vzpomínalo se a klábosilo se až do pozdních nočních hodin. „Přesně takhle jsme si oslavy kulatého výročí představovali. Jako oslavu házené a vztahů, které při tomto kolektivním sportu vznikají. Jsme rádi, že přijelo tolik lidí a že se dobře bavili. Přiznávám, že i pro mě byl pohled na plochu plnou dětí, které v našem klubu sportují, víc než potěšující,“ řekl předseda klubu Jan Vejrosta.

Házenkáři z HK Bystřice pod Hostýnem na tomto místě děkují všem dlouholetým podporovatelům své činnosti a děkují také partnerům a příznivcům, kteří přispěli k uskutečnění oslav 100 výročí, konkrétně firmě Zookee a Pálenici Lipová. Děkujeme!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *